Bedenički zvon

Maj 2022 (pdf)

MARIJIN MESEC MAJ

V mesecu maju katoličani po izročilu gojimo pobožnosti do Jezusove Matere, maj pa imenujemo Marijin mesec. Zakaj je prav mesec maj Marijin mesec je v pogovoru nadškof Angelo Comastri, papežev vikar za Državo mesto Vatikan, ki je bil pred tem vrsto let predstojnik Marijinega svetišča v Loretu, odgovoril, da preprosto zato, ker je maj mesec lepote; je mesec, ko stvarstvo zaživi z novo močjo in dobesedno zacveti, in zdi se, da se je vsa narava oblekla v lepšo obleko. Če smo že pri obleki, moramo reči, da je Marija najlepša obleka človeštva. Marija je vsa lepa, kot ji je pri oznanjenju povedal nadangel Gabriel. Njegove besede lahko prevedemo tudi takole: »Veseli se, ki si bila napolnjena z lepoto. Gospod je s teboj!« O lepoti danes obstajajo številni nesporazumi in dvoumni izrazi. Pogosto nekatere osebe razglasimo kot lepe, samo zato, ker imajo lep obraz, toda včasih pa imajo strašno dušo, hudobno srce. To ni lepota. Marijina lepota pa izhaja iz srca in izžareva na njenem obličju. Marija je zagotovo morala biti lepa tudi na zunaj, toda ta njena lepota ni bila drugo kot izžarevanje lepote njenega srca in njene duše. Zato nas Marija in pobožnost do Marije vzgajata za pravo lepoto in nas vodita v iskanju resnične lepote. Mesec maj pa je tudi čas, ko poglobimo našo molitev k Mariji, predvsem tako, da jo posnemamo. Moliti k svetnikom ne pomeni, da jih enostavno poveličujemo. Svetniki tega ne potrebujejo. Zatekati se k svetnikom predvsem pomeni prepoznati v njih vzor, posebej še vzor vere. Ko je teta Elizabeta pozdravljala Marijo, poroča evangelist Luka, ji je povedala izredno lepo stvar, da je blažena, ker je verovala. Mi se moramo približati Mariji, da se pri njej učimo, kako naj verujemo, da se naučimo prave ponižnosti, da nas pouči, kako naj odpremo naše srce Bogu. Iz celotnega poročilo o Oznanjenju, kot tudi iz vseh ostalih poročil o Mariji v evangelijih, veje žlahten vonj ponižnosti. Marija je ponižna, ni obremenjena z ošabnostjo ali s kakšnim vase zagledanim ponosom. Zato je Marija odprta do Boga in zato lahko Bog po Mariji dela čudovite, velike stvari, svoja čudovita dela. Danes živimo v času velike ošabnosti, napuha, lažnega ponosa. Pri Mariji pa se moramo učiti ponižnosti, in če se bomo približali njeni ponižnosti, bomo v sebi na čudoviti način izkusili ne le prisotnost Boga, ampak njegovo veličastvo, njegov objem, ki daje mir srcu in prinaša polnost, ki jo ima samo Bog.

SVETE MAŠE  V MESECU MAJU 2022

Nedelja, 1. maj, 3. velikonočna nedelja, sv. Jožef Delavec

Prosenjakovci:  10.00 za + iz družine Kodila in Zelko

 

Torek, 3. maj, sv. Filip in Jakob ml., apostola

Selo: 19.00 po namenu

Sreda, 4. maj, sv. Florijan, mučenec

Vučja Gomila: 19.00 po namenu

Četrtek, 5. maj, sv. Gotard, škof

Andrejci: 19.00 za duhovne poklice

Petek, 6. maj, sv. Dominik Savio, dijak

Prosenjakovci: 19.00 za + Donata Kranjca

Sobota, 7. maj, sv. Gizela, opatinja

Kančevci: 19.00 za + iz družine Kreft in Klemenčič

Nedelja, 8. maj, 4. velikonočna nedelja, nedelje Dobrega Pastirja

Prosenjakovci:  8.30 za + Margit Horvat

Kančevci: 10.00 za ++ Felicijanove

Vučja Gomila: 10.00 za župljane in dobrotnike ter vaščane Vučje Gomile

 

Ponedeljek, 9. maj, sv. Katarina Bolonjska, devica

Kančevci: 19.00 za + Ernesta Šušleka

Torek, 10. maj, sv. Janez Avilski, cerkveni učitelj

Selo: 19.00 za + Kolomana Sereca

Sreda, 11. maj, sv. Ignacij Lakonski, kapucin

Vučja Gomila: 19.00 po namenu

Četrtek, 12. maj, sv. Leopold Mandić, kapucin

Andrejci: 19.00 za + Franca Kodila Ivanocya

Petek, 13. maj, Fatimska Mati božja

Prosenjakovci: 19.00 po namenu

Sobota, 14. maj, sv. Bonifacij, mučenec

Kančevci: 19.00 za + Marijo Šiplič

Nedelja, 15. maj, 5. velikonočna nedelja

Selo:  8.30 za župljane in dobrotnike

Kančevci: 10.00 za + Štefana Pilharja

 

Torek, 17. maj, sv. Pashal Bajlonski, frančiškan

Selo: 19.00 po namenu

Sreda, 18. maj, sv. Feliks Kantališki, kapucin

Vučja Gomila: 19.00 za + Franca Kodila Ivanocya

Četrtek, 19. maj, sv. Krišpin Viterbski, kapucin

Andrejci: 19.00 za + Franca Kodila Ivanocya

Petek, 20. maj, sv. Bernardin Sienski, frančiškan

Prosenjakovci: 19.00 za + Franca Kodila Ivanocya

Sobota, 21. maj, sv. Krištof Magallanes, in tovariši mučenci

Kančevci: 19.00 za + Jožefa Benkoviča

Nedelja, 22. maj, 6. velikonočna nedelja

Prosenjakovci:  8.30 za župljane in dobrotnike

Kančevci: 10.00 za ++ iz družine Horvat in Jerič

 

Torek, 24. maj, Marija, Pomočnica kristjanov

Selo: 19.00 za + Kolomana Sereca

Sreda, 25. maj, obl. Posvetitve Asiške bazilike

Vučja Gomila: 19.00 po namenu

Četrtek, 26. maj, Gospodov vnebohod

Kančevci: 19.00 za + Alena

Petek, 27. maj, bl. Alojzij Grozde, mučenec

Prosenjakovci: 19.00 za + Franca Kodila Ivanocya

Sobota, 28. maj, sv. Marija Ana Paredes, devica

Kančevci: 19.00 za + Emilijo Flisar obl.

Nedelja, 29. maj, 7. velikonočna nedelja

Andrejci:  8.30 za + Kristino Kodila

Kančevci: 10.00 za + Terezijo Klemenčič

 

Torek, 31. maj, Obiskanje Device Marije

Kančevci: 19.00 za + Kolomana Sereca

Spet kliče nas venčani maj k Mariji v nadzemeljski raj.

Župnija Kančevci, Kančevci 38, 9206 Križevci, tel.: (02)5541138, http://zupnija-kancevci.si

Odgovarja: br. Milan Kvas 040/220-972, milan.kvas@rkc.si

 

Scroll to top