Bedenički zvon

September 2022 (pdf)

ZAČETEK NOVEGA PASTORALNEGA, ŠOLSKEGA IN VEROUČNEGA LETA

Dveh reči ne odlagaj na jutri: poboljšanja in dobrega dejanja. Za današnji dan vemo, da ga imamo; ali še jutri doživimo, ne vemo.

(Anton Martin Slomšek)

Dragi župljani, šolarji in veroučenci!

Prav je, da se trudimo za to, kar pravi bl. Anton Martin Slomšek. Naj  bo letošnje pastoralno leto res namenjeno našemu poboljšanju in dobrim delom. Bog je vsakega izmed nas obdaril z mnogimi talenti. Dajmo jih na razpolago za našo župnijsko skupnost. K temu vabim vsakega izmed vas, vabim prav tebe, ki bereš te vrstice.

Vsak v sebi nosi veliko talentov in sposobnosti. Nekatere si že odkril in jih pridno deliš s svojimi bližnjimi. Drugi pa še spijo v tebi in čakajo, da jih obudiš in z njimi polepšaš vsakdan drugim in sebi. Seveda ne gre pozabiti truda in časa, ki si ga vložil v to.

Za veliko stvari, ki sem jih počel ali se jih lotevam, so krivi ljudje, s katerimi se srečujem. V velik izziv mi je, da lahko spoznavam svoje danosti in omejitve. Veselim se, da smo si različni. Tako lahko poskusim nove stvari.

V naši družbi se vse pogosteje spodbuja prekomerna tekmovalnost: biti najboljši, biti najlepši in biti povsod prvi. Ni pomembno, koliko solz preteče, koliko trupel leži ob poti, koliko osamljenosti ostane … Pogosto se zgodi, da ostane praznina, ne pa zadovoljstvo in osebna rast. Ob stran se postavlja človek kot celota. Če bi vsi gledali le na to, kaj in koliko dosežemo v svojem življenju, ne pa tudi na to, česa vse smo se naučili in kaj čutimo ob teh stvareh, bi bilo življenje zelo prazno, ljudje pa strašno sami. V tem jesenskem času, ko se vse ohlaja, se trudimo za to, da s svojimi talenti ogrejemo drugemu kakšen trenutek.

PRAZNIK POVIŠANJE SV. KRIŽA – 14. september

Skoraj 300 let je bil Gospodov grob in križ globoko zakopan v zemlji. Ko je cesar Konstantin dal kristjanom svobodo, je njegova mati Helena dala kopati tam, kjer je moral biti Gospodov grob in križ. Razkrili so grob in našli križ.

Konstantin je dal nad Gospodovim grobom sezidati cerkev Kristusovega vstajenja in cerkev Svetega križa, ali kakor navadno pravimo cerkev Božjega groba. Cerkvi, ki sta bili med seboj povezani, sta bili posvečeni 13. septembra 335. V veličastni cerkvi Božjega groba (Svetega križa) so naslednji dan, to je 14. septembra, prvič izpostavili relikvijo svetega križa v slovesno češčenje. Od tedaj naprej so vsako leto na ta dan praznovali „povišanje svetega križa“. Tako je posvečenje dvojne cerkve skupaj z izpostavitvijo ostankov Jezusovega križa bilo povod za najstarejši praznik v čast svetemu križu.

Praznik povišanja svetega križa nas vabi, naj bi se radi ozirali na križ, saj nam bo pogled nanj odkrival edine resnične vrednote. Križ nam govori, da je na začetku vsega ljubezen. Govori nam, da je ljubezni lastno, da se žrtvuje. Križ nam govori, da samo nesebično žrtvovanje in izpričanje rodi ljubezen in vodi v življenje. Zato nam križ vedno kliče v zavest Jezusove besede: „Če hoče kdo priti za menoj, naj se odpove sam sebi in vzame svoj križ ter hodi za menoj. Kdor namreč hoče svoje življenje rešiti, ga bo izgubil. Kdor pa svoje življenje zgubi zaradi mene, ga bo našel“ (Mt 16, 24-25). Vir: Katoliška Cerkev

POVABILO NA ZAHVALNO MAŠO OB 50 - LETNICI

Življenje se mi še malo ne zdi kot kratka sveča. Sijajna bakla je, ki so mi jo podali, da jo za trenutek podržim kvišku, in preden jo bom predal naslednjim rodovom, bi rad, da kar se da svetlo zažari.

George Bernard Shaw

Otrok na tej sliki je odrastel

in 22. septembra 2022

obhaja 50 – letnico življenja.

Zato vas župljane vabi,

da se mu ta dan pridružite

na praznovanju:

ob 17. uri bo sv. maša

v kančevski cerkvi,

kjer se bomo Bogu zahvalili

za dar življenja,

ob 18. uri pa bo praznovanje skupaj s sorodniki v Domu duhovnosti Kančevci,

kamor ste lepo vabljeni

SVETE MAŠE  V MESECU SEPTEMBRU 2022

Priporočeni mašni štipendij od septembra znaša 23€, za gregorianske pa 750€. Hvala za vaše darove.

Četrtek, 1. september, sv. Egidij, opat

Andrejci: 19.00 za + Terezijo Kalamar in ++ iz družine Kalamar

Petek, 2. september, sv. Marjeta, devica

Kančevci: 19.00 za duhovne poklice

Sobota, 3. september, sv. Gregor Veliki, papež

Kančevci: 19.00 za + Franca Sepa

Nedelja, 4. september, 23. nedelja med letom

Selo:  8.30 za + Janeza in Rezko Mataj

Kančevci: 10.00 v zahvalo in priprošnjo

Torek, 6. september, sv. Zaharija, prerok

Kančevci 19.00 za srečen zakon

Sobota, 10. september, sv. Nikolaj Tolentinski, spokornik

Kančevci: 19.00 za + Rudija Flisarja, obl.

Nedelja, 11. september, 24. nedelja med letom

Prosenjakovci: 8.30 za Margit Horvat

Kančevci: 10.00 za + Franca Duha in starše

Sobota, 17. september, vtisnjenje ran sv. Frančišku